Gå till innehåll
Svenska Biljardförbundet
Svenska Biljardförbundet
Riksmästerskap

Riksmästerskapet 65+ i pool: En succé i Göteborg!

Förra veckan spelades Riksmästerskap 65+ i Göteborg. Det var första gången tävlingen arrangerades och det blev succé direkt.

Riksmästerskap för biljardspelare 65+ som avgjordes i Kville Biljardhall i Göteborg blev en spännande och minnesvärd tillställning. Kville BC stod som värd för tävlingen och erbjöd en välkomnande atmosfär. 17 deltagare gjorde upp om titeln i 9-ball, utan handikapp, vilket gav upphov till många jämna och dramatiska matcher. Många matcher gick till "hill-hill", det vill säga att avgörandet stod och vägde ända till sista stöten, vilket bidrog till en elektrisk stämning i lokalen. Tävlingsinstinkten var det inget fel på!

n
Bild 2
Bild 3
n
Bild 2
Bild 3

 

Innan semifinalerna avnjöt deltagarna en gemensam bankett. En trevlig stund som förhöjde sammanhållningen och kamratskapet.

Semifinalerna blev rafflande och till slut stod finalisterna Hans Svedberg och Mats Frösemo klara. Åskådarna samlades runt finalbordet för att följa den spännande matchen. Under applåder och uppmuntran visade båda spelarna prov på skicklighet och precision. Till slut kunde Mats Frösemo sänka den sista 9:an och därmed ta hem segern i Riksmästerskapet 65+ 2024! Stort grattis Mats!

bild

Bilder från finalmatchen mellan Hans Svedberg och Mats Frösemo

Resultat:

1. Mats Frösemo
2. Hans Svedberg
3: Lars-Anders Lohmander & Roger Möller

Stort grattis!

Alla resultat finns på Cuescore Länk till annan webbplats.

Medaljörerna:

Från vänster: Mats Frösemo, Roger Möller, Lars-Anders Lohmander, Hans Svedberg

Medaljörerna

Kville BC fick mycket beröm för sitt arrangemang och genomförande av mästerskapet. Det är tydligt att denna typ av tävling är mycket uppskattad av de äldre biljardspelarna. Vi hoppas att det blir ett återkommande inslag i Biljardförbundets tävlingskalender.

Bild från Kville

Om Riksmästerskap 65+ pool

Det här var premiär för Riksmästerskap 65+. Framöver kommer vi att ansöka om SM-status hos Riksidrottsförbundet så att vi kan spela SM 65+ istället för Riksmästerskap. Riksmästerskapet är en utveckling av 65+ Touren framtaget av Utskottet Biljard 65+. Utskottet och utövarna önskade en gemensam tävling som avslutning efter att 65+ Touren 2024 avgjorts. Tävlingen var öppen för alla fyllda 65 år som deltagit på minst en tävling på 65+ Touren 2024.

Härnäst drar inom kort 65+ Touren 2025 igång. De datum och arrangörer som hittills är klara finns publicerade här. Vår förhoppning är att ytterligare arrangörer tillkommer. Mer information om 65+ Touren publiceras inom kort.

Stort tack Kville BC för att ni arrangerade!

Publicerad: 2025-02-19

Senast uppdaterad: 2025-02-19

Författare: Svenska Biljardförbundet

Besöksadress
Skansbrogatan 7

Postadress
Box 11016
100 61 Stockholm

Kontakta oss
info@biljardforbundet.se

Leveransadress
Östgötagatan 98 D
116 64 Stockholm