Gå till innehåll
Carambole
Carambole

Vilken vändning av Torbjörn!

Torbjörn Blomdahl gjorde en bragdartad vändning i åttondelsfinalen i Sharm El Sheik

Torbjörn Blomdahl mötte Jun Tae Kim från Sydkorea i åttondelsfinalen i världscuptävlingen i carambole som avgörs i Sharm El Sheik i Egypten. Kim är en på förhand välmeriterad och svår motståndare och det kändes verkligen inte lättare efter det att Kim tagit ledningen med 18-0 efter tre ingångar. Matchen gick till halvtidsvila efter att Kim med vit boll tagit ledningen med hela 26-6. Där och då kändes det som att Torbjörns uppförsbacke var alltför brant, men det är ju inte över förrän den tjocka tanten har sjungit, eller hur?

Matchens andra halvlek liknade ingenting av det vi såg före pausen. Torbjörn gick in och gjorde 10 poäng på de tre första ingångarna och därefter rullade det på. Torbjörn kom ikapp och gick förbi och vinner till slut matchen med 50-39 på 24 ingångar. Torbjörns matchsnitt är alltså 2.083, vilket är klart godkänt, men betänk att han efter underläge 26-6 i paus gör 44 poäng på endast 14 ingångar efter paus!

Världens bästa Torbjörn!

Nu väntar en spännande kvartsfinal för Torbjörn kl. 17:30 senare idag. I skrivande stund är det inte klart vem han möter.

Heja Torbjörn!

Publicerad: 2024-12-06

Senast uppdaterad: 2024-12-06

Författare: CK Carambolekommittén